Х А Б А Р Л А Н Д Ы Р У
Х А Б А Р Л А Н Д Ы Р У
«Гуманитарлық ғылымдар» кафедрасының аға оқытушысы Ғ.М.Сырайлованың 27.04.2026 ж. күні, сағат 8:30 да, Коворкинг - аудиториясында ФИ-23-4к тобының « Мектеп кітапханаларына арналған ақпарат қызметі» пәнінен «Оқуды қолдау, тұлғаның ақпараттық мәдениетін қалыптастыру»
тақырыбы бойынша ашық практикалық сабағына қатысуға шақырамыз.
«Гуманитарлық ғылымдар» кафедрасы
ЖҰМАБЕК АХМЕТҰЛЫ ТӘШЕНЕВ АТЫНДАҒЫ УНИВЕРСИТЕТ» АҚ
« Өнер және гуманитарық білім беру » факультеті
« Гуманитарлық ғылымдар» кафедрасы
«Мектеп кітапханаларына арналған ақпараттық қызмет» пәнінен
Ашық сабақты өткізу жоспары
Тақырыбы: «Оқуды қолдау, тұлғаның ақпараттық мәдениетін қалыптастыру»
Білім беру бағдарламасы: 6В03201 – «Кітапхана ісі»
Топ: ФИ-23-4к
Курс: 3
Оқытушы: аға оқытушы Cырайлова Ғ.М.
АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пәні: «Мектеп кітапханаларына арналған ақпараттық қызмет»
Тақырыбы: «Оқуды қолдау, тұлғаның ақпараттық мәдениетін қалыптастыру»
Сабақ түрі: Ашық сабақ (дәріс)
Сабақ форматы: Дәріс, презентация, практикалық элементтер, аралас
Сабақтың ұзақтығы: 90 минут (2 академиялық сағат)
Мақсаты:
Студенттерге түсіндіру және алған ақпараттарды мақсатты қолдануға үйрету.
САБАҚ МАҚСАТТАРЫ
Білімдік:
1. Кітапхана ойындарының жіктеуі мен әдіснамасы.
2. 6 және 15 жастағы оқырмандармен жүргізілетін ойын қызметінің формалары мен әдістері түрлері мен оларды ұйымдастырудың тиімді жолдаын меңгерту.
3. Мәтіндік, дыбыстық және көрнекі презентация. Презентацияларды дайындаудың жалпы ережелері.
Дамытушылық:
Ойлау, салыстыру, жаңашылдық, талдау қабілеттерін дамыту. Балалар кітапханалары жұмысындағы ойын түрлері мен тәсілдерін қолдану дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік:
Рухани- адамгершілік тәрбие қалыптастыру
Оқу сауаттылығы мен оқу мәдениетін дамыту
Баланың оқырман ретінде ақпаратты меңгеруін қалыптастыру.
Кітапхананың бала тәрбиесіндегі ролін қарау.
Балаларға кітап оқудың қызықты, ұтымды тұстарын ұсына білу.
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ:
Сабақ соңында студенттер:
- Балалар кітапханаларындағы жұмысындағы ойын формалары мен әдістері туралы ақпарат алады;
Балалар кітапханасындағы жұмыс барысында инновациялық әдіс- тәсілдерді меңгере алады;
- Әдеби, интеллектуалдық және танымдық ойындарды ұйымдастыра алады .
- Кітапханада қолдануға болатын ойын түрлерін құрастыра алады.
- Іс- шара сценарийіне ойын элементтерін енгізе алады.
САБАҚ БАРЫСЫ
|
Сабақ кезеңі |
Уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Студент әрекеті |
Құрал-жабдықтар |
|
Ұйымдастыру |
5 мин |
Сәлемдесу, сабақ мақсатын хабарлау |
Тыңдайды, көріп қабылдайды |
Презентация
|
|
Кіріспе бөлім |
10 мин |
Балалар кітапханасының қоғамдағы рөлі мен маңызын түсіндіру |
Жазып алады, сұрақ қояды |
Интерактивті тақта, маркерлер, стикерлер
|
|
Негізгі бөлім |
25 мин |
Балалар аудиториясының ерекшеліктері туралы түсіндіру |
Жазып алады, сұрақ қояды |
Түрлі түсті карточкалар, пазлдар
|
|
Тәжірибелік бөлім |
35 мин |
Балалар кітапханаларындағы ойын формалары: дидактикалық, сюжеттік- рөлдік , қозғалыс, интеллектуалдық ойындар жұмыстарын ұсыну, көрсету |
Жұппен немесе жеке жұмыс істейді |
Балаларға арналған кітаптар топтамасы
|
|
Бекіту |
10 мин |
Балалармен жұмысқа ойын технологияларын енгізу тәсілдерін мысал жасау. |
Жауап береді, сұрақ қояды |
Ойын үшін қажетті реквизиттер
|
|
Қорытынды |
5 мин |
Сабақтың негізгі ойларын бекіту, оқырман белсенділігін арттыру, үй тапсырмасын беру |
Тыңдайды |
Бағалау парағы
|
ҚОЛДАНЫЛАТЫН РЕСУРСТАР:
Презентациялар, бейнематериалдар
Интерактивті тақта немесе проектор
Балалар әдебиетін насихаттау жөніндегі әдістемелік құралдар, педагогикалық еңбектер
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ:
1. " Кіші жастағы балаларға арналған ойын формалары" , «Орта жастағы оқырмандарға арналған» реферат, викторина дайндау
2. Топтық «Кітапхана квесті » бойынша кітапханалық маршрут жасап келу (егер мүмкіндік болса).
Қосымша әдебиеттер
Мультимедиялық қамтамасыз ету:
1. Электронды кітапхана, Эпиграф, РМЭБ, Springer link, Science direct, Thomson Reuters;
Білім мазмұнын жаңарту аясында мектеп кітапханалары ресурстарын дамыту бойынша. Әдістемелік ұсынымдар. – Астана: Ы.Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы, 2016. – 64 б.
2. Жукова Т.Д. Реализация целей образования через школьные библиотеки / Т. Д. Жукова, В. П. Чудинова. - М.: Русская школьная библиотечная ассоциация, 2015.-224 с.
3. Голубева Н.Г. Семейное чтение в детской библиотеке: Учебное пособие.-М.:Либерия.-Бибинформ, 2016.-88 с.
4. Опарина Н.П. Игровые формы и методы в работе детских библиотек: учебно-методическое пособие/ Н.П.Опарина.-М.:Литера, 2016.-135 с.
5. Лабенова Р. Модели школьной библиотеки и их функционирование в образовательных учреждениях 21 века / Р. Лабенова, С. Т. Мусаева // Сборник научных трудов аспирантов, магистрантов, стажеров-исследов ателей ЮКГУ им. М. Ауезова. -2015. -№ 13. - с. 86.
6. Лабенова Р.С .Қазіргі мектеп кітапханасының үлгісін құру мәселлері (ОҚО мектеп кітапханалары мысалында): магистрлік диссертация .-Шымкент, ОҚМУ, 2012.- 90 б.. http://rmebrk.kz/book/1164843
7. Қазақстан Республикасының Академиялық Ұлттык кітапханасы
8. Қазақстан Республикасының Ұлттык кітапханасы nfo@nabrk.kz
9. « ГылымОрдасы» ғылыми кітапхана http://www.gylymordasy.kz/
10. ҚР I Президент кітапханасы // http://presidentlibrary.kz/lawww.rntb.kz/
1. Қазақстан тарихы № Электрондық портал //https://e-history.kz/
2. Қазақстандық Ұлттык электронды кітапхана // http://kazneb.kz
3. Library.ru"- http://www.library.ru/lib (электрондық кітапхана)
WEB САЙТТАР ТІЗІМІ
1. (http://rmebrk.kz/)
2. (https://lib.tashenov.edu.kz/)
5. http://rmebrk.kz/book/1174588
ЖҰМАБЕК АХМЕТҰЛЫ ТӘШЕНЕВ АТЫНДАҒЫ УНИВЕРСИТЕТ» АҚ
« Өнер және гуманитарық білім беру » факультеті
« Гуманитарлық ғылымдар» кафедрасы
«Мектеп кітапханаларына арналған ақпараттық қызмет» пәнінен
Ашық сабақты өткізу жоспары
Тақырыбы: «Оқуды қолдау, тұлғаның ақпараттық мәдениетін қалыптастыру»
Білім беру бағдарламасы: 6В03201 – «Кітапхана ісі»
Топ: ФИ-23-4к
Курс: 3
Оқытушы: аға оқытушы Cырайлова Ғ.М.
АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пәні: «Мектеп кітапханаларына арналған ақпараттық қызмет»
Тақырыбы: «Оқуды қолдау, тұлғаның ақпараттық мәдениетін қалыптастыру»
Сабақ түрі: Ашық сабақ (дәріс)
Сабақ форматы: Дәріс, презентация, практикалық элементтер, аралас
Сабақтың ұзақтығы: 90 минут (2 академиялық сағат)
Мақсаты:
Студенттерге түсіндіру және алған ақпараттарды мақсатты қолдануға үйрету.
САБАҚ МАҚСАТТАРЫ
Білімдік:
1. Кітапхана ойындарының жіктеуі мен әдіснамасы.
2. 6 және 15 жастағы оқырмандармен жүргізілетін ойын қызметінің формалары мен әдістері түрлері мен оларды ұйымдастырудың тиімді жолдаын меңгерту.
3. Мәтіндік, дыбыстық және көрнекі презентация. Презентацияларды дайындаудың жалпы ережелері.
Дамытушылық:
Ойлау, салыстыру, жаңашылдық, талдау қабілеттерін дамыту. Балалар кітапханалары жұмысындағы ойын түрлері мен тәсілдерін қолдану дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік:
Рухани- адамгершілік тәрбие қалыптастыру
Оқу сауаттылығы мен оқу мәдениетін дамыту
Баланың оқырман ретінде ақпаратты меңгеруін қалыптастыру.
Кітапхананың бала тәрбиесіндегі ролін қарау.
Балаларға кітап оқудың қызықты, ұтымды тұстарын ұсына білу.
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ:
Сабақ соңында студенттер:
- Балалар кітапханаларындағы жұмысындағы ойын формалары мен әдістері туралы ақпарат алады;
Балалар кітапханасындағы жұмыс барысында инновациялық әдіс- тәсілдерді меңгере алады;
- Әдеби, интеллектуалдық және танымдық ойындарды ұйымдастыра алады .
- Кітапханада қолдануға болатын ойын түрлерін құрастыра алады.
- Іс- шара сценарийіне ойын элементтерін енгізе алады.
САБАҚ БАРЫСЫ
|
Сабақ кезеңі |
Уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Студент әрекеті |
Құрал-жабдықтар |
|
Ұйымдастыру |
5 мин |
Сәлемдесу, сабақ мақсатын хабарлау |
Тыңдайды, көріп қабылдайды |
Презентация
|
|
Кіріспе бөлім |
10 мин |
Балалар кітапханасының қоғамдағы рөлі мен маңызын түсіндіру |
Жазып алады, сұрақ қояды |
Интерактивті тақта, маркерлер, стикерлер
|
|
Негізгі бөлім |
25 мин |
Балалар аудиториясының ерекшеліктері туралы түсіндіру |
Жазып алады, сұрақ қояды |
Түрлі түсті карточкалар, пазлдар
|
|
Тәжірибелік бөлім |
35 мин |
Балалар кітапханаларындағы ойын формалары: дидактикалық, сюжеттік- рөлдік , қозғалыс, интеллектуалдық ойындар жұмыстарын ұсыну, көрсету |
Жұппен немесе жеке жұмыс істейді |
Балаларға арналған кітаптар топтамасы
|
|
Бекіту |
10 мин |
Балалармен жұмысқа ойын технологияларын енгізу тәсілдерін мысал жасау. |
Жауап береді, сұрақ қояды |
Ойын үшін қажетті реквизиттер
|
|
Қорытынды |
5 мин |
Сабақтың негізгі ойларын бекіту, оқырман белсенділігін арттыру, үй тапсырмасын беру |
Тыңдайды |
Бағалау парағы
|
ҚОЛДАНЫЛАТЫН РЕСУРСТАР:
Презентациялар, бейнематериалдар
Интерактивті тақта немесе проектор
Балалар әдебиетін насихаттау жөніндегі әдістемелік құралдар, педагогикалық еңбектер
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ:
1. " Кіші жастағы балаларға арналған ойын формалары" , «Орта жастағы оқырмандарға арналған» реферат, викторина дайндау
2. Топтық «Кітапхана квесті » бойынша кітапханалық маршрут жасап келу (егер мүмкіндік болса).
Қосымша әдебиеттер
Мультимедиялық қамтамасыз ету:
2. Электронды кітапхана, Эпиграф, РМЭБ, Springer link, Science direct, Thomson Reuters;
Білім мазмұнын жаңарту аясында мектеп кітапханалары ресурстарын дамыту бойынша. Әдістемелік ұсынымдар. – Астана: Ы.Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы, 2016. – 64 б.
2. Жукова Т.Д. Реализация целей образования через школьные библиотеки / Т. Д. Жукова, В. П. Чудинова. - М.: Русская школьная библиотечная ассоциация, 2015.-224 с.
3. Голубева Н.Г. Семейное чтение в детской библиотеке: Учебное пособие.-М.:Либерия.-Бибинформ, 2016.-88 с.
4. Опарина Н.П. Игровые формы и методы в работе детских библиотек: учебно-методическое пособие/ Н.П.Опарина.-М.:Литера, 2016.-135 с.
5. Лабенова Р. Модели школьной библиотеки и их функционирование в образовательных учреждениях 21 века / Р. Лабенова, С. Т. Мусаева // Сборник научных трудов аспирантов, магистрантов, стажеров-исследов ателей ЮКГУ им. М. Ауезова. -2015. -№ 13. - с. 86.
6. Лабенова Р.С .Қазіргі мектеп кітапханасының үлгісін құру мәселлері (ОҚО мектеп кітапханалары мысалында): магистрлік диссертация .-Шымкент, ОҚМУ, 2012.- 90 б.. http://rmebrk.kz/book/1164843
7. Қазақстан Республикасының Академиялық Ұлттык кітапханасы
8. Қазақстан Республикасының Ұлттык кітапханасы nfo@nabrk.kz
9. « ГылымОрдасы» ғылыми кітапхана http://www.gylymordasy.kz/
10. ҚР I Президент кітапханасы // http://presidentlibrary.kz/lawww.rntb.kz/
4. Қазақстан тарихы № Электрондық портал //https://e-history.kz/
5. Қазақстандық Ұлттык электронды кітапхана // http://kazneb.kz
6. Library.ru"- http://www.library.ru/lib (электрондық кітапхана)
WEB САЙТТАР ТІЗІМІ
1. (http://rmebrk.kz/)
2. (https://lib.tashenov.edu.kz/)
5. http://rmebrk.kz/book/1174588




