Х А Б А Р Л А Н Д Ы Р У
background

Х А Б А Р Л А Н Д Ы Р У

Медиатека / Новости / Х А Б А Р Л А Н Д Ы Р У

Х А Б А Р Л А Н Д Ы Р У

«Гуманитарлық ғылымдар» кафедрасының аға  оқытушысы Ғ.М.Сырайлованың 27.04.2026 ж. күні, сағат 8:30 да, Коворкинг - аудиториясында ФИ-23-4к тобының « Мектеп  кітапханаларына арналған  ақпарат қызметі» пәнінен «Оқуды қолдау, тұлғаның ақпараттық мәдениетін қалыптастыру»

 

тақырыбы бойынша ашық практикалық сабағына қатысуға шақырамыз.

 

 

 

 

 

«Гуманитарлық ғылымдар» кафедрасы

 

ЖҰМАБЕК АХМЕТҰЛЫ ТӘШЕНЕВ АТЫНДАҒЫ УНИВЕРСИТЕТ» АҚ

« Өнер және гуманитарық білім беру »  факультеті

 

« Гуманитарлық ғылымдар»  кафедрасы

              

 

 

 

«Мектеп  кітапханаларына арналған ақпараттық қызмет» пәнінен

 

Ашық сабақты өткізу жоспары

 

Тақырыбы: «Оқуды қолдау, тұлғаның ақпараттық мәдениетін қалыптастыру»

Білім беру бағдарламасы: 6В03201 – «Кітапхана ісі»

Топ: ФИ-23-4к

Курс: 3

Оқытушы: аға оқытушы Cырайлова Ғ.М.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                    

 

 

АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Пәні: «Мектеп  кітапханаларына арналған ақпараттық қызмет»

Тақырыбы: «Оқуды қолдау, тұлғаның ақпараттық мәдениетін қалыптастыру»

 

Сабақ түрі: Ашық сабақ (дәріс)

Сабақ форматы: Дәріс, презентация, практикалық элементтер, аралас

Сабақтың ұзақтығы: 90 минут (2 академиялық сағат)

Мақсаты:

Студенттерге  түсіндіру және алған ақпараттарды мақсатты қолдануға үйрету.

 

САБАҚ   МАҚСАТТАРЫ

Білімдік:

 1. Кітапхана ойындарының жіктеуі мен әдіснамасы.

 2. 6 және 15 жастағы оқырмандармен жүргізілетін ойын қызметінің формалары мен әдістері түрлері мен оларды ұйымдастырудың тиімді жолдаын меңгерту.

 3. Мәтіндік, дыбыстық және көрнекі презентация. Презентацияларды дайындаудың жалпы ережелері.

Дамытушылық:

Ойлау, салыстыру, жаңашылдық, талдау қабілеттерін дамыту. Балалар кітапханалары жұмысындағы ойын түрлері мен тәсілдерін  қолдану дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелік:

Рухани- адамгершілік тәрбие қалыптастыру

Оқу сауаттылығы мен оқу мәдениетін дамыту

Баланың оқырман ретінде ақпаратты меңгеруін қалыптастыру.

Кітапхананың бала тәрбиесіндегі ролін қарау.

Балаларға кітап оқудың қызықты, ұтымды тұстарын ұсына білу.

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ:

Сабақ соңында студенттер:

-       Балалар кітапханаларындағы жұмысындағы ойын формалары мен әдістері туралы ақпарат алады;

Балалар кітапханасындағы жұмыс барысында инновациялық әдіс- тәсілдерді меңгере  алады;

-        Әдеби, интеллектуалдық және танымдық ойындарды ұйымдастыра  алады .

-       Кітапханада қолдануға болатын ойын түрлерін құрастыра алады.

-       Іс- шара сценарийіне ойын элементтерін енгізе алады.

 

      САБАҚ БАРЫСЫ

 

Сабақ кезеңі

Уақыты

Мұғалім әрекеті

Студент әрекеті

Құрал-жабдықтар

Ұйымдастыру

5 мин

Сәлемдесу, сабақ мақсатын хабарлау

Тыңдайды, көріп қабылдайды

Презентация

 

Кіріспе бөлім

10 мин

 Балалар кітапханасының қоғамдағы рөлі мен маңызын түсіндіру

Жазып алады, сұрақ қояды

Интерактивті тақта, маркерлер, стикерлер

 

Негізгі бөлім

25 мин

Балалар аудиториясының ерекшеліктері туралы түсіндіру

Жазып алады, сұрақ қояды

Түрлі түсті карточкалар, пазлдар

 

Тәжірибелік бөлім

35 мин

Балалар кітапханаларындағы ойын формалары: дидактикалық, сюжеттік- рөлдік , қозғалыс, интеллектуалдық  ойындар жұмыстарын ұсыну, көрсету

Жұппен немесе жеке жұмыс істейді

Балаларға арналған кітаптар топтамасы

 

Бекіту

10 мин

Балалармен жұмысқа ойын технологияларын енгізу тәсілдерін мысал жасау.

Жауап береді, сұрақ қояды

Ойын үшін қажетті реквизиттер

 

Қорытынды

5 мин

Сабақтың негізгі ойларын бекіту, оқырман белсенділігін арттыру, үй тапсырмасын беру

Тыңдайды

Бағалау парағы

 

 

ҚОЛДАНЫЛАТЫН РЕСУРСТАР:

Презентациялар, бейнематериалдар

Интерактивті тақта немесе проектор

Балалар әдебиетін насихаттау жөніндегі әдістемелік құралдар, педагогикалық еңбектер

 

 

ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ:

1. " Кіші жастағы балаларға арналған ойын формалары" , «Орта жастағы оқырмандарға арналған»  реферат, викторина дайндау

2.   Топтық «Кітапхана квесті » бойынша кітапханалық маршрут жасап келу (егер мүмкіндік болса).

 

Қосымша әдебиеттер

Мультимедиялық қамтамасыз ету:

1.    Электронды кітапхана, Эпиграф, РМЭБ, Springer link, Science direct, Thomson Reuters; 

Білім мазмұнын жаңарту аясында мектеп кітапханалары ресурстарын дамыту бойынша. Әдістемелік ұсынымдар. – Астана: Ы.Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы, 2016. – 64 б.

2. Жукова Т.Д. Реализация целей образования через школьные библиотеки / Т. Д. Жукова, В. П. Чудинова. - М.: Русская школьная библиотечная ассоциация, 2015.-224 с.

3. Голубева Н.Г. Семейное чтение в детской библиотеке: Учебное пособие.-М.:Либерия.-Бибинформ, 2016.-88 с.

4. Опарина Н.П. Игровые формы и методы в работе детских библиотек: учебно-методическое пособие/ Н.П.Опарина.-М.:Литера, 2016.-135 с.

5. Лабенова Р. Модели школьной библиотеки и их функционирование в образовательных учреждениях 21 века / Р. Лабенова, С. Т. Мусаева  // Сборник научных трудов аспирантов, магистрантов, стажеров-исследов ателей  ЮКГУ им. М. Ауезова. -2015. -№ 13. - с. 86.

6. Лабенова Р.С .Қазіргі мектеп кітапханасының  үлгісін құру мәселлері (ОҚО мектеп кітапханалары мысалында): магистрлік диссертация .-Шымкент, ОҚМУ, 2012.- 90 б.. http://rmebrk.kz/book/1164843

7. Қазақстан Республикасының Академиялық Ұлттык кітапханасы

8. Қазақстан Республикасының Ұлттык кітапханасы  nfo@nabrk.kz

9. « ГылымОрдасы»  ғылыми кітапхана   http://www.gylymordasy.kz/

10. ҚР  I Президент кітапханасы  // http://presidentlibrary.kz/lawww.rntb.kz/

1.    Қазақстан тарихы № Электрондық портал  //https://e-history.kz/

2.    Қазақстандық  Ұлттык электронды кітапхана  //  http://kazneb.kz

3.    Library.ru"- http://www.library.ru/lib (электрондық кітапхана)

 

WEB САЙТТАР ТІЗІМІ

1. (http://rmebrk.kz/)

2. (https://lib.tashenov.edu.kz/)

4. http://80.241.36.163:8080

5. http://rmebrk.kz/book/1174588

6. Кітапхана | openU.kz

 

 

 

 

 

 

 

 

ЖҰМАБЕК АХМЕТҰЛЫ ТӘШЕНЕВ АТЫНДАҒЫ УНИВЕРСИТЕТ» АҚ

« Өнер және гуманитарық білім беру »  факультеті

 

« Гуманитарлық ғылымдар»  кафедрасы

              

 

 

 

«Мектеп  кітапханаларына арналған ақпараттық қызмет» пәнінен

 

Ашық сабақты өткізу жоспары

 

Тақырыбы: «Оқуды қолдау, тұлғаның ақпараттық мәдениетін қалыптастыру»

Білім беру бағдарламасы: 6В03201 – «Кітапхана ісі»

Топ: ФИ-23-4к

Курс: 3

Оқытушы: аға оқытушы Cырайлова Ғ.М.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

 

 

АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Пәні: «Мектеп  кітапханаларына арналған ақпараттық қызмет»

Тақырыбы: «Оқуды қолдау, тұлғаның ақпараттық мәдениетін қалыптастыру»

 

Сабақ түрі: Ашық сабақ (дәріс)

Сабақ форматы: Дәріс, презентация, практикалық элементтер, аралас

Сабақтың ұзақтығы: 90 минут (2 академиялық сағат)

Мақсаты:

Студенттерге  түсіндіру және алған ақпараттарды мақсатты қолдануға үйрету.

 

САБАҚ   МАҚСАТТАРЫ

Білімдік:

 1. Кітапхана ойындарының жіктеуі мен әдіснамасы.

 2. 6 және 15 жастағы оқырмандармен жүргізілетін ойын қызметінің формалары мен әдістері түрлері мен оларды ұйымдастырудың тиімді жолдаын меңгерту.

 3. Мәтіндік, дыбыстық және көрнекі презентация. Презентацияларды дайындаудың жалпы ережелері.

Дамытушылық:

Ойлау, салыстыру, жаңашылдық, талдау қабілеттерін дамыту. Балалар кітапханалары жұмысындағы ойын түрлері мен тәсілдерін  қолдану дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелік:

Рухани- адамгершілік тәрбие қалыптастыру

Оқу сауаттылығы мен оқу мәдениетін дамыту

Баланың оқырман ретінде ақпаратты меңгеруін қалыптастыру.

Кітапхананың бала тәрбиесіндегі ролін қарау.

Балаларға кітап оқудың қызықты, ұтымды тұстарын ұсына білу.

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ:

Сабақ соңында студенттер:

-       Балалар кітапханаларындағы жұмысындағы ойын формалары мен әдістері туралы ақпарат алады;

Балалар кітапханасындағы жұмыс барысында инновациялық әдіс- тәсілдерді меңгере  алады;

-        Әдеби, интеллектуалдық және танымдық ойындарды ұйымдастыра  алады .

-       Кітапханада қолдануға болатын ойын түрлерін құрастыра алады.

-       Іс- шара сценарийіне ойын элементтерін енгізе алады.

 

      САБАҚ БАРЫСЫ

 

Сабақ кезеңі

Уақыты

Мұғалім әрекеті

Студент әрекеті

Құрал-жабдықтар

Ұйымдастыру

5 мин

Сәлемдесу, сабақ мақсатын хабарлау

Тыңдайды, көріп қабылдайды

Презентация

 

Кіріспе бөлім

10 мин

 Балалар кітапханасының қоғамдағы рөлі мен маңызын түсіндіру

Жазып алады, сұрақ қояды

Интерактивті тақта, маркерлер, стикерлер

 

Негізгі бөлім

25 мин

Балалар аудиториясының ерекшеліктері туралы түсіндіру

Жазып алады, сұрақ қояды

Түрлі түсті карточкалар, пазлдар

 

Тәжірибелік бөлім

35 мин

Балалар кітапханаларындағы ойын формалары: дидактикалық, сюжеттік- рөлдік , қозғалыс, интеллектуалдық  ойындар жұмыстарын ұсыну, көрсету

Жұппен немесе жеке жұмыс істейді

Балаларға арналған кітаптар топтамасы

 

Бекіту

10 мин

Балалармен жұмысқа ойын технологияларын енгізу тәсілдерін мысал жасау.

Жауап береді, сұрақ қояды

Ойын үшін қажетті реквизиттер

 

Қорытынды

5 мин

Сабақтың негізгі ойларын бекіту, оқырман белсенділігін арттыру, үй тапсырмасын беру

Тыңдайды

Бағалау парағы

 

 

ҚОЛДАНЫЛАТЫН РЕСУРСТАР:

Презентациялар, бейнематериалдар

Интерактивті тақта немесе проектор

Балалар әдебиетін насихаттау жөніндегі әдістемелік құралдар, педагогикалық еңбектер

 

 

ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ:

1. " Кіші жастағы балаларға арналған ойын формалары" , «Орта жастағы оқырмандарға арналған»  реферат, викторина дайндау

2.   Топтық «Кітапхана квесті » бойынша кітапханалық маршрут жасап келу (егер мүмкіндік болса).

 

Қосымша әдебиеттер

Мультимедиялық қамтамасыз ету:

2.    Электронды кітапхана, Эпиграф, РМЭБ, Springer link, Science direct, Thomson Reuters; 

Білім мазмұнын жаңарту аясында мектеп кітапханалары ресурстарын дамыту бойынша. Әдістемелік ұсынымдар. – Астана: Ы.Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы, 2016. – 64 б.

2. Жукова Т.Д. Реализация целей образования через школьные библиотеки / Т. Д. Жукова, В. П. Чудинова. - М.: Русская школьная библиотечная ассоциация, 2015.-224 с.

3. Голубева Н.Г. Семейное чтение в детской библиотеке: Учебное пособие.-М.:Либерия.-Бибинформ, 2016.-88 с.

4. Опарина Н.П. Игровые формы и методы в работе детских библиотек: учебно-методическое пособие/ Н.П.Опарина.-М.:Литера, 2016.-135 с.

5. Лабенова Р. Модели школьной библиотеки и их функционирование в образовательных учреждениях 21 века / Р. Лабенова, С. Т. Мусаева  // Сборник научных трудов аспирантов, магистрантов, стажеров-исследов ателей  ЮКГУ им. М. Ауезова. -2015. -№ 13. - с. 86.

6. Лабенова Р.С .Қазіргі мектеп кітапханасының  үлгісін құру мәселлері (ОҚО мектеп кітапханалары мысалында): магистрлік диссертация .-Шымкент, ОҚМУ, 2012.- 90 б.. http://rmebrk.kz/book/1164843

7. Қазақстан Республикасының Академиялық Ұлттык кітапханасы

8. Қазақстан Республикасының Ұлттык кітапханасы  nfo@nabrk.kz

9. « ГылымОрдасы»  ғылыми кітапхана   http://www.gylymordasy.kz/

10. ҚР  I Президент кітапханасы  // http://presidentlibrary.kz/lawww.rntb.kz/

4.    Қазақстан тарихы № Электрондық портал  //https://e-history.kz/

5.    Қазақстандық  Ұлттык электронды кітапхана  //  http://kazneb.kz

6.    Library.ru"- http://www.library.ru/lib (электрондық кітапхана)

 

WEB САЙТТАР ТІЗІМІ

1. (http://rmebrk.kz/)

2. (https://lib.tashenov.edu.kz/)

4. http://80.241.36.163:8080

5. http://rmebrk.kz/book/1174588

6. Кітапхана | openU.kz